Jed zabil ďalšieho vzácneho dravca – kto ponesie zodpovednosť?

Bratislava, 4.4.2013

Necelé dva týždne po náleze uhynutého orla kráľovského, v ktorého tele bola dokázaná prítomnosť karbofuránu, dostala príroda ďalší úder. Otrávený bol jeden z našich najvzácnejších dravcov, navyše v hniezdnom období. Včera museli pracovníci organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a Štátnej ochrany prírody riešiť prípad nálezu usmrtenej dospelej samice orliaka morského v národnej prírodnej rezervácii Horný les na Záhorí.

Orliak 1  „Všetky okolnosti nálezu nasvedčujú tomu, že sa opäť jedná o otravu karbofuránom a som si takmer istý, že túto domnienku potvrdí aj chemická analýza.“ – hovorí Jozef Chavko z RPS a pokračuje: „Podali sme podnet pre trestný čin pytliactva a porušovanie ochrany rastlín a živočíchov. Žiadame orgány činné v trestnom konaní, aby sa dôsledne venovali vyšetrovaniu týchto prípadov. V dôsledku travičstva môže dôjsť k vyhynutiu celej populácie niektorých druhov, situácia je viac ako vážna. Práve v tomto období sa liahnu mláďatá orliakov morských. Je veľmi pravdepodobné, že na hniezde, z ktorého pochádzala otrávená samica, ostala zachladnutá znáška, či mláďatá. Oblasť, v ktorej bol orliak nájdený, je veľmi atraktívna pre dravé vtáky - evidujeme tu tiež výskyt ďalších ohrozených druhov; orla kráľovského či haje červenej а haje červenej. Sú to zdochlinožravé druhy, ktoré patria z hľadiska otráv do najrizikovejšej skupiny. 

Takéto prípady je potrebné dôsledne prešetriť - polícia by mala začať intenzívne konať. Pozeráme sa totiž na to, ako nám poľovníci, ktorí otrávené návnady vykladajú, zabíjajú jedného vzácneho dravca po druhom. Nakoniec nám môže ostať len krajina bez majestátnych pánov oblohy a to už bude príliš neskoro. Budeme tiež žiadať, aby správca poľovného revíru prijal zodpovednosť za to, čo sa v jeho území deje. Prečo by mali mať poľovníci len práva, bez zodpovednosti?“ Prípady otráv sú najčastejšie zaznamenávané v nížinách, kde sa poľuje na malú zver. Vykladanie otrávených návnad je metódou, ktorú poľovníci naivne využívajú domnievajúc sa, že vyhubením dravcov a iných živočíchov, ktoré považujú za škodcov, dosiahnu zvýšenie stavu poľovnej zveri. Vďaka týmto krutým, nezákonným postupom, zomierajú každoročne desiatky kriticky ohrozených vtákov. Poľovníci by sa mali zamyslieť nad skutočnou príčinou poklesu stavu niektorých druhov malej poľovnej zveri, ktorou je intenzifikácia poľnohospodárstva, chemizácia prostredia, strata prirodzených plôch na rozmnožovanie a úkryt a pod.

Riešenie prípadov tzv. vtáčej kriminality je podporené projektom „Ochrana a výskum vtáctva bez hraníc“, ktorý sa realizuje v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013, ako aj projektom Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederosterreich, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce SR - Rakúsko 2007-2013.

Ďalšie informácie: Jozef Chavko, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Projekt podporili

logo 01

logo 02 logo 03 logo 04 logo 05-basis SK-AT 4C logo 06-coro skat farbe logo 07-EUflag ERDF