Úspešná záchrana mláďaťa vzácneho dravca

 

Bratislava, 12.7.2012

 

V súčasnom ročnom období majú ornitológovia plné ruky práce. Desiatky mláďat vtákov na začiatku leta opúšťajú hniezda, v ktorých prišli na svet. Práve toto obdobie je najkritickejším v živote vtákov a veľký počet mláďat ho nezvládne.

Podobný osud by postihol aj mláďa haje červenej, jedného z našich najvzácnejších druhov dravcov, ktoré vypadlo z hniezda pri Moravskom Svätom Jáne v Chránenom vtáčom území Záhorské Pomoravie začiatkom júna. „Pri kontrole hniezdnej lokality sme našli na zemi pod hniezdom mláďa s drobnými vonkajšími poraneniami. Mláďa pravdepodobne vypadlo z hniezda v predchádzajúci deň, kedy sa územím prehnala silná búrka“, informuje Boris Maderič z Ochrany dravcov na Slovensku. Búrky sú súčasťou začínajúceho leta a sú zároveň aj významným prirodzeným faktorom spôsobujúcim mortalitu mláďat. Pokiaľ mláďa vypadne z hniezda, je spravidla odsúdené na smrť. Rodičia ho nenájdu a navyše pádom sa často zraní. „Mláďa haje červenej sme previezli do rehabilitačnej stanice Havran v Ratnovciach pri Piešťanoch, kde absolvovalo vyšetrenia. Po týždennej intenzívnej starostlivosti sa mu zranenia zahojili a bolo možné uvažovať o jeho návrate do hniezda. Keďže jeho pôvodné hniezdo už bolo rodičmi opustené, hľadali sme náhradné. Rozhodli sme sa mláďa vložiť do hniezda iného páru haje červenej pri Stupave, kde boli ďalšie dve mláďatá približne v rovnakom veku“, dodáva Boris Maderič.

haja1  haja2  haja3
 

Mláďa na pôvodnom mieste nálezu

 Mláďa v rehabilitačnej stanici  Mláďa na novom hniezde pri Stupave

Haja červená hniezdi na území celého Slovenska v počte len 8 – 12 párov. Podobne sa ornitológovia snažia riešiť čo najviac vypadnutých mláďat aj u iných druhov. Treba to však vždy citlivo a kriticky zhodnotiť, aby adoptívni rodičia mali k dispozícii dostatok potravy. Mnohé mláďatá však opúšťajú hniezdo skôr, ako sa naučia lietať. Obyvatelia miest v týchto dňoch často telefonujú kvôli vypadnutým mláďatám sokolov. Tu však ide o niečo iné. „Malé sokoly, ale i sovy alebo drozdy opustia hniezdo skôr ako vedia lietať. Rodičia ich nájdu a naďalej kŕmia“, dopĺňa Martin Dobrý. Takto nájdené mláďa uvedených druhov, ešte neschopné letu, je najlepšie vyložiť na strom alebo iné miesto kde bude mimo dosahu mačiek alebo psov. Ak je však mláďa ešte v páperí, ide zrejme o vypadnuté a v tom prípade ho treba odovzdať do rúk odborníkov. Rovnako i v prípade že na lokalite sa vhodné miesto pre umiestnenia mláďaťa nenachádza a ide napr. o ulicu s rušnou premávkou.

Ochrana dravých vtákov sa realizuje aj prostredníctvom projektu Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederösterreich, v rámci ktorého sa zabezpečuje prevoz a záchrana zranených alebo vypadnutých mláďat do rehabilitačných staníc. Tie sú na Západnom Slovensku v Zoo Bratislava, Zoo Bojnice, v Ratnovciach a v Zázrivej.

 

Kontakt:

Ing. Boris Maderič, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , 0904 260 301

Mgr. Martin Dobrý, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , 0903 690 546 

Projekt podporili

logo 01

logo 02 logo 03 logo 04 logo 05-basis SK-AT 4C logo 06-coro skat farbe logo 07-EUflag ERDF